ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΗΛΩΜΕΝΟΥ ΠΥΡΓΟΥ ΤΟΥ Γ. ΔΡΟΣΙΝΗ ΣΤΙΣ ΓΟΥΒΕΣ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (23/06/2016)

Mε εξαιρετική επιτυχία και σε κλίμα εορταστικής ατμόσφαιρας έγιναν, στις 23 Ιουνίου 2016, τα εγκαίνια του αναστηλωμένου πύργου του ποιητή Γ. Δροσίνη, στην όμορφη πολίχνη των Γουβών, όμορη του ιστορικού Αρτεμισίου. Στον ιδιόκτητο αυτό Πύργο, πατρική κληρονομιά της οικογένειας του Δροσίνη, ο ποιητής περνούσε τις καλοκαιρινές του διακοπές στα εφηβικά και μετεφηβικά του χρόνια. Με επίκεντρο τον Πύργο, κτισμένο επάνω σε βράχο που δεσπόζει της περιοχής, ο Δροσίνης γράφει το μεγαλύτερο μέρος του ποιητικού και πεζογραφικού του έργου (Ειδύλλια, Το μοιρολόι της όμορφης, Αγροτικαί Επιστολαί, Αμαρυλλίς, Το βοτάνι της αγάπης, Σκόρπια φύλλα της ζωής μου), σφραγίζοντας ανεξίτηλα τις βιωματικές και νοσταλγικές  του εμπειρίες, και δίνοντας, συγχρόνως, μιαν εξαίσια περιγραφή του θαυμάσιου τοπίου των Γουβών, της βουκολικής ζωής των χωρικών και του άφθονου λαογραφικού υλικού. Ό,τι είναι η Σκιάθος για τον Παπαδιαμάντη είναι οι Γούβες για τον Δροσίνη. Στην ανακαίνιση του Πύργου, που ήταν από πολύ καιρό σε ημιερειπωμένη κατάσταση, συνέβαλε καθοριστικά η ακάματη κυρία Ελένη Βαχάρη, Πρόεδρος του Συλλόγου «Οι φίλοι του Μουσείου Γ. Δροσίνη» λόγω και έργω, με επίμονη και επίπονη, επί σειρά ετών, προσπάθεια και επικοινωνία με τους τοπικούς φορείς. Ήδη, με το συγκινητικό της ενδιαφέρον, ο Πύργος είναι επισκέψιμος και λειτουργεί ως Μουσείο Δροσίνη και Λαογραφικό Κέντρο και αποτελεί, ως ιστορικό μνημείο, σημαντικό τμήμα της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του Πύργου, ενώπιον πολυπληθούς ακροατηρίου, με θέα το θεσπέσιο τοπίο της περιοχής με τις εξαίρετες φυσικές ομορφιές του. Προηγήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός από τον αιδεσιμώτατο πατέρα Νικόλαο, εφημέριο του χωριού, και ακολούθησαν χαιρετισμοί από την Δήμαρχο Ιστιαίας – Αιδηψού κυρίαν Ελένη Ευσταθίου – Σπανού, τον Πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου Γουβών «Η Γέφυρα» κ. Γεώργιο Αμερικάνο και την Πρόεδρο του Συλλόγου «Οι φίλοι του Μουσείου Γ. Δροσίνη», κυρίαν Ελένη Βαχάρη· στη συνέχεια, έγιναν ομιλίες – αφιερώματα για τον ποιητή Γ. Δροσίνη από τον κ. Αναστάσιο Στέφο, καταγόμενο εξ Ιστιαίας, Πρόεδρο της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων, και την ποιήτρια Γωγώ Γιαμπουράνη. Η εκδήλωση πλαισιώθηκε, αριστοτεχνικά, με αναπαράσταση του παραδοσιακού εθίμου «Το αμίλητο νερό», από κοπέλες που φορούσαν τοπικές ενδυμασίες, του παραδοσιακού εθίμου του κλήδονα, συνδεδεμένου με την εορτή του Αγίου Ιωάννη του Ριγανά (από τη συγκομιδή της ρίγανης) και τις φωτιές, με τα πρωτομαγιάτικα στεφάνια, που πηδούσαν οι επισκέπτες για την ευετηρία, παραδοσιακούς χορούς από μαθήτριες του Λυκείου Γουβών, μελοποιημένα ποιήματα του Δροσίνη, από μαθητές του Λυκείου Γουβών και έκθεση έργων ζωγραφικής, με θέμα «ο Πύργος του Δροσίνη», από μαθητές των σχολείων του Δήμου. Την επόμενη ημέρα, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο Γυμνάσιο – Λύκειο Γουβών, επ’ ευκαιρία της ονοματοδοσίας του σχολείου σε «Γεώργιος Δροσίνης», με σχετική υπουργική απόφαση και εντοίχιση ειδικής πινακίδας. Ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Ευστάθιος Λαδογιάννης αναφέρθηκε στην όλη διαδικασία και, εν συνεχεία, η καθηγήτρια του Λυκείου κυρία Ελένη Παρίση – Σελίμη, στην κεντρική ομιλία της, παρουσίασε τη σχέση του ποιητή (πηγή έμπνευσης – συγγραφική παραγωγή) με τις Γούβες και την όλη περιοχή. Ακολούθησαν η ανάγνωση από τον κ. Αναστ. Στέφο των ονομάτων των βραβευθέντων μαθητών και των βραβευθεισών μαθητριών του Γυμνασίου – Λυκείου, που συμμετείχαν σε διαγωνισμό τον οποίο διοργάνωσε ο Σύλλογος «Οι φίλοι του Μουσείου Γ. Δροσίνη», και η απονομή των βραβείων και των επαίνων από την Πρόεδρο του Συλλόγου κυρίαν Ελένη Βαχάρη. Ο κ. Αναστ. Στέφος ανακοίνωσε την απόφαση διεύρυνσης του διαγωνισμού σε όλα τα σχολεία Β/θμιας Εκπ/σης του νομού Ευβοίας και της Σκύρου. Στη συνέχεια, η φιλόλογος κυρία Σωτηρία Καζιόλα μίλησε για τη σχέση του Δροσίνη με τα παιδιά, και, ακολούθως, έγινε παρουσίαση μελοποιημένων ποιημάτων του Δροσίνη από τη μουσική ομάδα και χορωδία του σχολείου. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την απονομή, από τον κ. Διευθυντή, τιμητικών πλακετών σε άτομα και φορείς που συνδέονται ή συνδέθηκαν ποικιλότροπα με την ίδρυση και τη λειτουργία του σχολείου καθώς και σε επιστήμονες για τη σύνολη πνευματική τους προσφορά. Ο κ. Διευθυντής απένειμε τιμητικές πλακέτες, μεταξύ άλλων, στον Σύλλογο «Οι φίλοι του Μουσείου Δροσίνη», στην Πρόεδρο κυρία Ελένη Βαχάρη και στον Πρόεδρο τη Π.Ε.Φ. κ. Αναστάσιο Στέφο. Επέδωσε, επίσης, στους μικρούς μουσικούς και χορωδούς, αναμνηστικά για τη συμμετοχή τους στην εκδήλωση. Εκφράζουμε τα θερμότατα συγχαρητήρια στους διοργανωτές φορείς για την άρτια διοργάνωση και τις ολόθερμες ευχαριστίες μας για την εγκάρδια φιλοξενία. Αναστάσιος Αγγ. ΣτέφοςΠρόεδρος Π.Ε.Φ.